Szkoła pamięta

„Szkoła pamięta”

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając szkoły do udziału w akcji.

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich: Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń: 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności – podkreślił szef MEN.

 

Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminacja tych aktywności została zaplanowana na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy VIII razem z wychowawczynią udali się pieszo pod pomnik poświęcony ofiarom faszyzmu hitlerowskiego z czasów II wojny światowej, znajdujący się w Lisówku, ufundowany przez mieszkańców w 1985 roku. Szkoła w Lisowie sprawuje opiekę nad tym pomnikiem, dlatego co roku uczniowie udają się właśnie tam i składają hołd bohaterom wojny. W bieżącym roku szkolnym 24 października uczniowie wykonali drobne prace porządkowe, zapalili znicze. Odczytali tablicę pamiątkową, przypomnieli znane im wydarzenia dotyczące śmierci tych ofiar, a następnie uczcili ich pamięć minutą ciszy.

Uczniowie klas IV-VI udali się ze swoimi wychowawczyniami na cmentarz parafialny w Skołyszynie aby odwiedzić, pomodlić się i zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli, którzy pracowali w szkole w Lisowie oraz na grobach swoich zmarłych koleżanek.

Uczniowie klasy VII ze swoim wychowawcą odwiedzili pomnik upamiętniający bohaterów II wojny światowej i ofiary terroru hitlerowskiego faszyzmu i stalinizmu w Skołyszynie koło Ośrodka Zdrowia. Pomnik został odsłonięty w dniu 10 listopada 1984 r. Odsłonięcia dokonał dowódca I. Batalionu 5 Pułku Strzelców Podhalańskich AK płk Edward Przybyłowicz „Bem”. Należy przypomnieć, że żołnierze pod dowództwem pułkownika w nocy z 17 na 18 sierpnia 1944 roku zorganizowali udaną zasadzkę na kolumnę niemieckich ciężarówek zdążających z Tarnowa w stronę Szerzyn. W efekcie bitwy kolumna została rozbita, a partyzanci zdobyli znaczne ilości broni i amunicji. Pomnik zaprojektowali Zenon Szura i Edward Wojtuń.

W dniu 29 października uczniowie klas III-VI udali się na wycieczkę patriotyczną do Biecza. Zapalili znicze przy pomniku harcerzy zabitych w czasie II wojny światowej pochodzących z naszych okolic.

Klub wolontariusza działający przy SU w naszej szkole zorganizował zbiórkę zniczy przed Wszystkimi Świętymi. Znicze te uczniowie zanieśli na w/w groby i pomniki.