Category: Artykuły i porady

Zajęcia profilaktyczne

   Dnia 13 kwietnia uczniowie klas IV-VII wzięli udział w zajęciach profilaktycznych prowadzonych ponownie przez pana Macieja Berniaka.    Wchodząc do klasy zobaczyliśmy pana Berniaka, który był u nas już nie raz. Przywitaliśmy się i usiedliśmy na swoich siedzeniach, czekając na dzwonek. Po wybiciu pierwszego dzwonka uciszyliśmy się, a pan Maciej zaczął mówić. Na początku …

Kontynuuj czytanie

Pierwsze rozstanie

Żyło w swojej kochanej i kochającej, bezpiecznej, znanej mu komórce społecznej – w rodzinie. Teraz ma zrobić pierwszy krok do komórki znacznie większej, do grupy przedszkolnej. Dlaczego ten pierwszy poważniejszy krok poza ściany rodzinnego gniazda jest tak bardzo trudny? Pełne strachu oczy, wrastające w ziemię nóżki, kurczowe zaciskanie rączek na matczynej spódnicy, płacz, a nawet …

Kontynuuj czytanie

Szkolny rok się zaczął

rodzice, dziecko, wychowanie… Wrzesień wszystkim nam – bez względu na wiek i zajęcie – kojarzy się z początkiem roku szkolnego. Najbardziej stremowani są oczywiście pierwszoklasiści oraz ich mamy i tatusiowie, zwłaszcza ci spośród nich, którzy posyłają do szkoły swoje pierwsze dziecko. Przeżywamy debiut naszego dziecka. Naukę rozpoczyna oto nasza pociecha a my przystępujemy do egzaminu …

Kontynuuj czytanie

Profilaktycznie o Cyberprzemocy

   Dzisiaj w naszej szkole pojawił się pan Maciej Berniak pseudonim Beny na zajęcia profilaktyczne. Prelegent na początku spotkania narysował dziwne postacie na tablicy, o których potem zaczął nam mówić. Pytał, co to jest inność człowieka. Wspomniał o Janie Pawle II, który kochał inność człowieka. Im była większa, tym bardziej kochał. Ostrzegał, że w sieci …

Kontynuuj czytanie

Dziecięca matematyka

rodzice, dziecko, wychowanie … Umiejętność liczenia u dzieci przedszkolnych jest przez psychologów traktowana jako ważny wskaźnik możliwości intelektualnych dziecka. Wynika to z faktu, że liczenie jest jednym z wcześniejszych dostępnych sposobów ogarniania rzeczywistości i porządkowania jej w systematyczny sposób. Dla przebiegu rozwoju dziecka nie jest więc obojętne, kiedy nauczy się ono liczyć. Dziecięca matematyka Sporo …

Kontynuuj czytanie

Europejska Karta Praw i Obowiązków Rodziców

Europejska Karta Praw i Obowiązków Rodziców                 Rodzice, macie prawo: do wychowywania swoich dzieci w duchu tolerancji i zrozumienia dla innych, bez dyskryminacji wynikającej z koloru skóry, rasy, narodowości, wyznania, płci oraz pozycji społecznej; do uznania swego prymatu jako „pierwszych nauczycieli” swoich dzieci; do pełnego dostępu do formalnego systemu edukacji dla swoich dzieci, z uwzględnieniem ich …

Kontynuuj czytanie

Wskazówki do pracy domowej z dzieckiem

WSKAZÓWKI DO PRACY DOMOWEJ Z DZIECKIEM

Kontynuuj czytanie

Kluczowe kompetencje w uczeniu się przez całe życie

Kluczowe kompetencje w uczeniu się przez całe życie Kluczowe kompetencje w postaci wiedzy, umiejętności i postaw odpowiednich do każdej sytuacji mają fundamentalne znaczenie dla każdego obywatela społeczeństwa opartego na wiedzy. Zapewniają wartość dodaną dla rynku pracy, spójność społeczną i aktywne obywatelstwo, oferując elastyczność i zdolność adaptacji, satysfakcję i motywację. Ponieważ powinny one zostać nabyte przez …

Kontynuuj czytanie