100 lat Wolnej i Niepodległej Polski

   18 kwietnia  w Szkole Podstawowej w Lisowie odbył się program w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Było to spotkanie poświęcone naszemu wielkiemu rodakowi  Fryderykowi Chopinowi – koncert muzyki klasycznej, a także wystawa historyczna.

   W przygotowaniach uczestniczyli uczniowie klasy VII pod opieką p. Ewy Maciejczyk-Gąsior. Uroczystość rozpoczęła uczennica prowadząca, która zapoznała słuchaczy z biografią słynnego polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina. Po krótkim wykładzie zaprosiła wszystkich do obejrzenia kilku scenek obrazujących życie i dzieciństwo wielkiego Polaka. Uczniowie zobaczyli, jak rodził się geniusz artysty, jak przebiegała jego edukacja muzyczna, kto był jego pierwszym nauczycielem gry na fortepianie, w jakim wieku komponował już pierwsze swoje utwory.

     W postać Chopina wcielił się nasz specjalny gość zaproszony na tę uroczystość. Był to Jakub Depczyński  uczęszczający do kl. VI Szkoły Podstawowej w Święcanach. Ten 13-letni chłopiec od  ósmego roku życia  gra na fortepianie. Obecnie jest również uczniem V klasy Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle. Jego lekcje gry na fortepianie prowadzone są pod okiem pani mgr Jadwigi Błażowskiej. Znakomita praca Pani magister w połączeniu z młodym talentem zaowocowała. Jakub jest laureatem kilku konkursów międzynarodowych. Jego liczne sukcesy odczytała nam prowadząca.

   Dlatego mieliśmy ogromny zaszczyt i wielką przyjemność wysłuchać koncertu, który dla nas przygotował. Zaprezentował kilka utworów Fryderyka Chopina. Zapadły one w naszych sercach i pamięci, wywarły niezapomniane wrażenia. Po koncercie w imieniu wszystkich uczniów młodemu artyście podziękowały dwie uczennice, wręczając kwiaty i słodki upominek. Następnie Pani Dyrektor przekazała wyrazy wielkiego uznania  i wdzięczności za niecodzienne doznania artystyczne, których dostarczył nam gość. Wręczyła mu również dyplom oraz pamiątkową książkę.

   Dodatkowo w ramach tego wydarzenia uczniowie obejrzeli wystawę plakatów prezentującą wydarzenia i postacie historyczne związane z okresem niewoli Polski i odzyskania przez nią niepodległości.