„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 4 i 5 października 2023 r. w G2A Arena w Jasionce Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizował Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. To bezprecedensowe wydarzenie, adresowane było do wszystkich bez względu na wiek.
Celem klasy ósmej był udział w tym kongresie. Ósmoklasiści zarezerwowali warsztaty „Strefa Archiwum IPN” i poznali najnowszą część oferty edukacyjnej IPN – działania i dokonania Biura Nowych Technologii IPN. Strefa oferowała stanowiska z goglami VR, przy użyciu których można było zagrać w wirtualne gry wyprodukowane przez IPN, takie jak: „Gra Szyfrów”, „Szybowcowa 87”oraz quizy i filmy o rodzinie Ulmów. Arena znajduje się przy lotnisku, więc dodatkową atrakcją było zwiedzanie lotniska w Jasionce.
Klasa siódma zakupiła bilety do Centrum Nauki Łukasiewicz, które również znajduje się przy lotnisku i przy doświadczeniach spędziła ponad dwie godziny.
Aby jak najwięcej skorzystać z pobytu w Rzeszowie zamówiony został przewodnik, który z samego rana przez półtorej godziny oprowadzał uczestników po Starym Mieście i opowiadał o historii miasta. Udało się zobaczyć: ratusz i zabytkową studnię na Rynku, Plac Cichociemnych z pomnikiem, starą i nową synagogę, największy w Polsce pomnik Józefa Piłsudskiego na kasztance, kościół Farny i bazylikę oo Bernardynów. Podczas spaceru po pięknej ulicy 3 Maja, pomnik Tadeusza Nalepy i inne zabytkowe budowle znajdujące się w tej okolicy. Ostatnie chwile zwiedzania to oglądanie Pomnika Walk Rewolucyjnych w centrum miasta, odpoczynek w ogrodach klasztornych i widok z kładki dla pieszych koło Urzędu Wojewódzkiego.
Kolejne atrakcje to godzinny pobyt w Flyparku i obiad. Popołudniu atrakcje w Jasionce.