Teatr Współczesny z Krakowa w Gorlicach

Uczniowie z klas IV-VIII uczestniczyli 3 października w wycieczce edukacyjnej. Był to wyjazd do Gorlickiego Centrum Kultury. Gościł tam Teatr Współczesny z Krakowa, który przygotował inscenizację pt. „Charlie i fabryka czekolady”. Uczniowie przenieśli się do XIX-wiecznego Londynu. Poznali ubogą rodzinę Charliego, jednak szczęśliwą, szanującą się, pomagającą sobie wzajemnie.
Ten mały chłopiec marzył o tym, by wziąć udział w konkursie i zdobyć „złoty kupon” z zaproszeniem do fabryki czekolady. Z racji urodzin otrzymał oczekiwany prezent – czekoladę. Niestety, nie było w niej kuponu. Przypadkowo na ulicy znalazł pieniądze, a jednocześnie spotkał mężczyznę, u którego kupił czekoladę. Ponowny zawód, nie było kuponu. Resztę pieniędzy, mimo namowy sprzedawcy, nie chciał wydać na kolejną czekoladę, ale pragnął zanieść je mamie, gdyż wiedział, że są jej bardzo potrzebne na życie. W nagrodę za to mądre zachowanie otrzymał od nieznajomego jeszcze jedną tabliczkę czekolady, w której – o dziwo! – było upragniony kupon z zaproszeniem. Udał się natychmiast do fabryki czekolady. Spotkał tam troje pozostałych wybrańców – z Niemiec, Nowego Jorku i Francji. Właściciel – pan Vonka  – zabrał ich w ciekawą podróż. Podczas jej trwania poddał dzieci próbie. Niestety, bohaterowie nie przeszli jej pozytywnie. Mają oni różne wady – łakomstwo, uzależnienie od gier komputerowych, egoizm, próżność, nadmierne kaprysy, nieposłuszeństwo. Jedynie Charlie okazał się być dobrym, uczciwym, posłusznym chłopcem. Jemu to chciał pan Vonka  powierzyć fabrykę we władanie. Ten jednak wolał wybrać spokojne życie ze swoją rodziną.
Spektakl  szczególnie zwracał uwagę oglądających na takie wartości jak rodzina, która jest najważniejsza, pomoc drugiemu człowiekowi, szacunek. Podkreślał wyższość wartości duchowych nad materialnymi, które nie są tak ważne w życiu człowieka.