Konkurs literacki MOJA MIEJSCOWOŚĆ – klasa III

W maju bieżącego roku uczniowie klasy III wzięli udział w klasowym konkursie literackim ,,Moja miejscowość”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przedstawić Lisów wykorzystując pisemną formę wypowiedzi – list.

Celem konkursu było:

– doskonalenie umiejętności tworzenia wypowiedzi pisemnej – listu,
– wzmacnianie poczucia lokalnej tożsamości oraz dumy z miejsca pochodzenia i więzi łączących społeczność lokalną,
–  rozwijanie zainteresowania kulturą oraz popularyzowanie walorów swojej miejscowości, obiektów, miejsc, symboli, zwyczajów.
     W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klasy trzeciej. Listy miały właściwą formę i  prezentowały walory Lisowa w różnorodny sposób.
Uczestnikom  należy się uznanie i podziękowanie za ciekawe podejście do tematu i podjęcie wyzwania jakim było napisanie listu w programie Microsoft Word.
Laureatami konkurs zostali : Kacper Wilczak, Zuzanna Ryba, Wojciech Szański i Karolina Wszołek.

Nagrodzone prace:

Kacper Wilczak
12.05.2020 r.

Cześć Oskar!

           Wpadł mi do głowy świetny pomysł. Zapraszam Cię serdecznie do mojej miejscowości. Urządzimy wspólną wycieczkę rowerową po Lisowie. Pokażę Ci ciekawe miejsca, które warto  zobaczyć. Opiszę Ci całą trasę, którą dla nas zaplanowałem.   

             Wystartujemy od mojego domu. Najpierw zatrzymamy się przy mojej szkole. Jest nieduża,    ale bardzo ładna. Obok znajduje się nowy, piękny plac zabaw oraz siłownia, z której każdy może skorzystać. Po drugiej stronie szkoły znajduje się sklep spożywczy. Następnie przejedziemy koło  remizy strażackie oraz domu ludowego,  który niedawno został zmodernizowany. Zatrzymamy się obok naszego kościoła, który po odnowieniu jest przepiękny. Potem udamy się w stronę lasu. Będziemy jechać obok  pięknych domów. Zadbane ogrody przyciągają wzrok mieszkańców oraz przyjezdnych. W lesie chwilę odpoczniemy. Możemy poszukać szyszek oraz innych skarbów. Przy odrobinie szczęścia spotkamy sarnę albo wiewiórkę. Dalsza trasa biegnie obok domu naszego sołtysa, który prowadzi ekologiczne gospodarstwo. W mojej wsi od lat znajduje się duży zakład przetwórstwa owoców i warzyw „Vortumnus”. To właśnie tam prowadzi dalsza droga. Następnie zjedziemy w dół obok sadu, w którym teraz przepięknie kwitną jabłonie. A teraz najciekawszy punkt wycieczki- grodzisko. Jest to tajemnicze wzgórze, na którym, jak głosi legenda, Królowa Jadwiga miała swoje ukryte, podziemne przejście z Biecza do Lisowa. Możemy urządzić tam piknik, odpocząć dłuższą chwilę i pooddychać świeżym powietrzem. Z tego wzgórza widać malownicze krajobraz całej wsi. Na ostatniej prostej przejedziemy obok pieczarkarni. Jest to drugi w Lisowie zakład pracy. Znajduję się tam ekologiczna uprawa pieczarek znana na całą okolicę.
            Tak kończy się cała zaplanowana trasa. Później zapraszam Cię na ognisko, które urządzimy obok mojego domu. Mam nadzieję, że mój pomysł Ci się spodobał i zachęciłem Cię do wspólnej wycieczki po mojej okolicy.

                                                                                                                                                          Kacper

 

Zuzanna Ryba

                                                                                                                                    Lisów 12.05.2020 r.  

                                                               Cześć Haniu !

          Gdy ostatnio u Ciebie byłam  bardzo mi się tam podobało . Teraz ja chciałabym Cię zaprosić do mojej miejscowości , do Lisowa, który jest pięknym zakątkiem .

           Jeżeli przyjedziesz to zobaczysz tu : szkołę , a obok nowy i kolorowy plac zabaw , siłownię i boisko . Pojedziemy też na wycieczkę rowerową do wujka przez las , gdzie można zobaczyć ptaki, wiewiórki i kręte strumyki. Może uda nam się zobaczyć przebiegające sarenki przez duże pola . Wujek pokaże nam też duży sad oraz ule.  Niedaleko znajduje się też grodzisko . Historia mówi o królowej Jadwidze , która uciekała tunelami przed wrogami . Mamy też duży zakład Vortumnus , który produkuje pyszne przetwory z owoców i warzyw . W mojej miejscowości jest gospodarstwo ekologiczne , którym zajmuje się nasz pan sołtys i jego rodzina . Zobaczysz też kościół , który został pięknie odnowiony oraz dom ludowy również po remoncie  . Podczas tych wędrówek chodziłybyśmy do sklepu na pyszne lody .

 Mam nadzieję , że przekonałam Cię  do odwiedzin i mile spędzonego czasu w mojej miejscowości . Jeszcze raz pozdrawiam i przesyłam buziaki . 

                                                                                                                                                        Zuzia

 

Wojciech Szański

                          Lisów    13.05.2020r.

                                                       Cześć Julka!

                Piszę do Ciebie, bo dawno się nie widzieliśmy. Chciałbym zaprosić Cię do mnie. Mogłabyś przyjechać, chociaż na tydzień w wakacje do Lisowa.
        W mojej miejscowości  jest fajnie, jest tu dużo miejsc do zabawy, można chodzić na spacery do pobliskiego lasu w Bączalu Górnym i Dolnym. W Lisowie znajduje się pozostałość po grodzie z X-XII wieku, nazywane Grodziskiem, które było badane przez archeologów.  Obok mojego domu znajduje się piękna, wyremontowana Szkoła Podstawowa imienia Macieja Rataja wraz z nowym placem zabaw, boiskiem i siłownią. Znajduje się tu również Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw „ Vortumnus ”, który powstał w 1977 r.  i obecnie jest znanym producentem przetworów, a produkty tej firmy są cenione na całym świecie. W centrum wsi znajduje się Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, który został odnowiony i pięknie teraz wygląda. Mamy również w Lisowie pieczarkarnię prowadzoną przez rodzinną firmę, w której zawsze można dostać świeże pieczarki. W okolicy są również ciekawe zakątki, które można odwiedzić spacerując lub  na przykład na rowerze.

Pozdrawiam Cię serdecznie i czekam z niecierpliwością  na Twój przyjazd.

                                                                                                           Twój kuzyn Wojtek

 

Karolina Wszołek  

 

Lisów, 12.05.2020r.

Cześć Gosiu!

            Co u Ciebie słychać? Najpierw chcę Ci podziękować za bardzo mile spędzony czas u Ciebie. Historia Wadowic jest bardzo ciekawa. Zaciekawił mnie dom Św. Jana Pawła II, ale największe wrażenie zrobił na mnie Park Miniatur w Inwałdzie.

            Zapraszam Cię serdecznie do mojej miejscowości – obiecuję, że nie będziesz się tu nudzić. Odpoczynek na łonie natury ma też swoje zalety. W lesie pooddychamy świeżym powietrzem, może spotkamy sarny i dziki. Blisko mojego domu znajduje się kościół, w którym jest dużo pięknych malowideł. Moi rodzice pracują w Zakładzie Przetwórstwa Owoców i Warzyw „Vortumnus”. Niedawno koło mojej szkoły zbudowano nowy plac zabaw, a obok siłownię, z której każdy może korzystać.  Mamy też dwa sklepy, dom ludowy i straż pożarną.

            Myślę, ze zachęciłam Cię do przyjazdu do Lisowa.

                                                                                                                                                                      Karolina

P.S. Pozdrów ode mnie rodziców.