Nasza szkoła po raz pierwszy dołączyła do wielkiej akcji czytelniczej z Europe Direct Rzeszów. Odbywała się ona pod hasłem ,,Przystanek-Polska!” Partnerami tegorocznej akcji były obok Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Akcja nawiązała również do trwającej Prezydencji Polski w Unii Europejskiej.
Polegała ona na czytaniu dzieciom fragmentów książek polskich autorek i autorów nagrodzonych w konkursach międzynarodowych, rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej.
W naszej szkole akcja trwała od 2 do 9 kwietnia 2025r. i odbywała się w szkolnej bibliotece, na korytarzu szkolnym i we wszystkich salach lekcyjnych klas I-VIII, gdzie uczniowie brali udział w spotkaniach z książką. Wszyscy przygotowywali się podczas warsztatów tematycznych, przynosząc różne elementy strojów narodowych i związanych z czytanymi książkami.
W ramach tej akcji czytelniczej w szkole podjętych zostało szereg działań towarzyszących, których celem była promocja znanych i nagradzanych w licznych konkursach książek, a także wdrażanie uczniów do czytelnictwa.
Uczniowie wykonywali prace plastyczno-techniczne(opaski, ilustracje tematyczne, pszczoły z materiałów recyklingowych). Na korytarzu szkolnym pojawiły się gazetki tematyczne poświęcone zagadnieniom dotyczącym promowanych książek. Zorganizowany został również kącik czytelniczy z wystawą książek, które uczniowie czytali podczas zajęć bibliotecznych i lekcyjnych.
Największym zainteresowaniem w klasach I-III cieszyła się książka „Pszczoły” Piotra Sochy.. Podczas zajęć wykonali piosenkę oraz taniec poświęcony pszczołom. Mieli także okazję zobaczyć prawdziwy strój pszczelarza.
Starsi uczniowie wysłuchali historii żydowskich dzieci z czasów II wojny światowej na podstawie książki Iwony Chmielewskiej „Pamiętnik Blumki”. Dzięki temu poznali historię życia Janusza Korczaka i jego działania w obronie dzieci. Kontynuacją lektury było poszukiwanie przez uczniów wiadomości w internecie na temat losu narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej. Przeprowadzone były również pogadanki w klasach związane z tym zagadnieniem.
W tę wspaniałą, czytelniczą akcję z przyjemnością zaangażowała się Rada Pedagogiczna i Pani Dyrektor, którzy na spotkaniach klasowych czytali swoim wychowankom. Gościliśmy również w szkole przewodniczącą Rady Rodziców, która czytała uczniom klas I-III. Cały tydzień we wszystkich klasach czytała też szkolna bibliotekarka. Uczniowie z zaciekawieniem i radością słuchali czytanego tekstu.
Czytano następujące książki:
- „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyna Bednarek
- „Wścibscy” Dorota Gellner
- „Którędy do Yellowstone” Aleksandra i Daniel Mizielińscy
- „Czerwone krzesło” Andrzej Maleszka
- „Lustro Pana Grymsa” Dorota Terakowska
- „Pszczoły” Piotr Socha
- „Pamiętnik Blumki” Iwona Chmielewska
Akcja ta dostarczyła uczniom wielu pozytywnych wrażeń oraz była wspaniałą lekcją o tym, jak ważne jest czytanie i jaką rolę odgrywa literatura w naszym życiu.