Szkoła Podstawowa im. M. Rataja w Lisowie w dniu 9 listopada 2018 r. obchodziła dwie bardzo ważne rocznice: 90- lecie utworzenia Szkoły Podstawowej w Lisowie oraz 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w kościele parafialnym w Lisowie Mszą świętą dziękczynną, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, poczty sztandarowe: szkoły i OSP w Lisowie oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Skołyszyn – Zenona Szura, nowo wybrany Wójt Gminy Skołyszyn – Bogusław Kręcisz, radny i sołtys Lisowa Zdzisław Dąbrowski, prezes OSP w Lisowie Stanisław Hajduk, naczelnik OSP w Lisowie Hubert Hajduk, przewodnicząca KGW w Lisowie Joanna Kołodziej, zespół Lisowianki, emerytowani pracownicy szkoły wraz z byłą dyrektor Kazimierą Czyż, Państwo Zofia i Bronisław Stój, Pan Stanisław Wójcik – sponsorzy szkoły, przedstawiciele rady rodziców i mieszkańcy Lisowa. Po mszy świętej społeczność szkolna oraz goście udali się do szkoły gdzie o godzinie 1111 wspólnie zaśpiewali hymn państwowy w ramach uczestnictwa w akcji ogólnopolskiej Rekord dla Niepodległej. Odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego” – był wyrazem największego szacunku dla naszej wolnej Ojczyzny. W tak uroczystym dniu, jakim był jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, szkoła pragnęła szczególnie uczcić pamięć o wydarzeniach historycznych i bohaterach narodowych. Uczniowie w prezentacji multimedialnej pt. „Droga do Niepodległości” przedstawili najważniejsze wydarzenia i postaci historyczne, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli odzyskała suwerenność i powróciła na mapę Europy. Zespół Lisowianki w pięknych strojach regionalnych zaprezentował kilka pieśni patriotycznych i ludowych ze swojego repertuaru, a szkolny zespół wokalny Lisolla i laureaci Szkolnego Konkursu Poezji Patriotycznej – zaprezentowali pieśni i wiersze o ojczyźnie, jej urokach i miłości do ziemi ojczystej. Uczniowie klasy I wykonali ciekawy układ choreograficzny „Taniec z flagami”.
Następnie wszyscy zebrani odśpiewali hymn szkolny i uczniowie przedstawili historię powstania szkoły w Lisowie, którą utworzono 10 lat po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, 24 sierpnia 1928 r. decyzją Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. Była to początkowo jednoklasowa szkoła powszechna z jedną salą lekcyjną i mieszkaniem nauczyciela. W prezentacji multimedialnej uczniowie pokazali jak zmieniała się w kolejnych latach szkoła: budynki, nauczyciele i pracownicy, uczniowie oraz ważne w życiu szkoły wydarzenia i uroczystości. Prezentowane zdjęcia często budziły u uczestników jubileuszowego spotkania miłe wspomnienia dawnych kolegów i koleżanek, a czasem humorystycznych wydarzeń. Zespół Lisowianki zaprezentował piosenkę o szkole ułożoną przez panie z zespołu specjalnie na jubileusz 90-lecia powstania szkoły.
Wspomniano też, że w roku 2018 w Polsce obchodzimy również 4o-lecie wyboru Karola Wojtyły na papieża i biskupa Rzymu, który był wyjątkowym papieżem i niezwykłym człowiekiem, o wielkim sercu i wielkim umyśle. Uczniowie przypomnieli, że w dniu jego pogrzebu cała społeczność szkolna i mieszkańcy Lisowa uczestniczyli we Mszy Świętej i co roku szkoła organizowała w rocznicę śmierci Jana Pawła II „Wieczory papieskie” dla całej społeczności lokalnej. Aby uczcić pamięć o tej wybitnej postaci, wszyscy w skupieniu wysłuchali piosenki „W ciszy Niepokalanej” poświęconej właśnie naszemu papieżowi, w wykonaniu zespołu Lisolla.
Na zakończenie uroczystości uczeń Szkoły Podstawowej w Święcanach, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, Jakub Depczyński wykonał na pianinie kilka utworów Fryderyka Chopina – wielkiego muzyka, patrioty i wielkiego Polaka. Występ Jakuba był bardzo wzruszający, a uczestnicy spotkania jubileuszowego nagrodzili go gromkimi brawami.
Po części artystycznej głos zabrał Zenon Szura Wójt Gminy Skołyszyn, który złożył gratulacje i wręczył dyrektorowi szkoły pamiątkowy grawerton. Natomiast Wójt Gminy Skołyszyn Pan Bogusław Kręcisz wyraził uznanie dla dorobku szkoły, jej sukcesów, różnorodnej działalności szkolnej i pozaszkolnej. Na pamiątkę jubileuszu szkoły Pani dyrektor Elżbieta Madej wręczyła wszystkim gościom okolicznościowe upominki.